چگونه کاغذ دیواری منزل خود را تمیز کنیم؟

کاغذ دیواری مثل یک لباس خوب باعث می‌شود که زیبایی‌های اتاق زیباتر و عیوب آن پوشیده شود.

کاغذ دیواری

کاغذ دیواری مثل یک لباس خوب باعث می‌شود که زیبایی‌های اتاق زیباتر و عیوب آن پوشیده شود.

کاغذدیواری‌ها با طرح‌ها و رنگ‌های متنوع نمای زیبایی به محیط کار یا زندگی ما می‌دهند. به‌وسیله آن می‌توان تغییراتی در ظاهر اتاق پذیرایی و نشیمن، آشپزخانه، اتاق خواب و حتی حمام و سرویس بهداشتی به وجود آورد.

در واقع کاغذ دیواری اتاق تاریک را روشن می‌کند و به اتاق بی‌روح و خسته‌کننده روح می‌دهد.

در این مطلب می‌خواهیم راه‌های تمیز کردن کاغذ دیواری بدون اینکه خدشه‌ای وارد شود و پاره شود، را بیان کنیم.
همان‌طور که گفتیم کاغذ دیواری در ظاهر منزل تغییراتی را ایجاد می‌کند.

فضای آن را زیباتر می‌کند، اما گاهی دقیق‌ترین افراد هم هنگام تمیز کردن آن نتوانند اصولی و خوب تمیز کنند.

کاغذ دیواری چِرک و آلودگی را به خود جذب می‌کند. به همین دلیل بیشتر کاغذدیواری‌ها قابلیت تمیز شدن دارند و بر اساس میزان کثیفیِ کاغذ دیواری می‌توانید.

با استفاده از روش صحیح و مواد مناسب و البته با کمی تلاش کاغذ دیواری را گردگیری یا لکه‌زدایی کنید تا مثل روز اول تمیز شود.

نوع کاغذ دیواری را مشخص کنید

برای تمیز کردن کاغذ دیواری ابتدا نوع آن را مشخص کنید. کاغذدیواری‌ها از نظر جزییات ساخت طیف وسیعی دارند که معمولاً دارای دو لایه (لایه زیرین و لایه رویی یا روکش) می‌باشند، اما با توجه به نوع کاغذ دیواری؛ به‌صورت تک لایه و یا سه لایه هم تولید می‌شوند.

کلیه کاغذدیواری‌ها باید برگه مشخصات فنی داشته باشند که در بسته‌بندی آن‌ها وجود دارد. مطابق با استاندارد‌های اروپا، کاغذدیواری‌ها از نظر جنس در یکی از گروه‌های زیر قرار می‌گیرند.

کاغذ دیواری از جنس کاغذ؛ از جنس پارچه؛ از جنس وینیل؛ از جنس الیاف بافته نشده؛ از جنس الیاف نساجی؛ از جنس فلز و همچنین مواد طبیعی.

برای تمیز کردن کاغذ دیواری؛ ابتدا جنس آن را مشخص کنید. تمیز کردن کاغذ دیواری وینیلی (نوعی پلاستیک) کار سختی نیست. بعضی‌اوقات کاغذدیواری‌های پارچه‌ای با آکریل یا وینیل پوشیده شده است که به‌راحتی قابل شست‌وشو است.

کاغذ دیواری کاغذیِ ساده نباید خیس شود و تا حد امکان باید فقط نقطهٔ موردنظر را تمیز کنید.

شست‌وشو و نظافت این نوع کاغذدیواری‌ها به‌راحتی جنس وینیل و بافته نشده (نانوون) نمی‌باشد. این نوع کاغذ دیواری برای مناطق دارای رطوبت

توجه کردن به نکات اساسی درباره نحوه تمیز کردن کاغذ دیواری

لکه‌ها را باید زود به زود از روی کاغذ دیواری پاک کنید چراکه ممکن است لکه پایدار شود. خاک روی کاغذ دیواری را حتی‌الامکان زود تمیز کنید چرا ممکن است آن را بدرنگ کند و به‌مرور زمان آن را از جلا می‌اندازد.

برای کاغذ‌های نازک استفاده از آب گرم تمیز بدون صابون، توصیه می‌شود. برای کاغذ‌های قابل شست‌وشوی ضخیم‌تر، از محلول آب و صابون ملایم استفاده کنید.

معمولاً لکه‌ها با آب ولرم و صابون ملایم از بین می‌رود و بعد با آب پاکیزه آن را بشویید و با یک حوله آبگیر آن را خشک کنید، برای لکه‌های که عمیق‌تر است شما باید از پاک‌کننده‌های قوی‌تر استفاده کنید. حتماً بعد از ماده پاک‌کننده شیمیایی از آب برای شست‌وشو استفاده کنید.

توجه داشته باشید که از شوینده به میزان زیاد استفاده نکنید. شویندهٔ زیاد خاک را به دیوار می‌چسباند.

محلول تمیزکننده را در یک جای کوچک و دور از چشم روی دیوار امتحان کنید تا از آسیب احتمالی به کاغذ دیواری جلوگیری کنید. سطوح پایین دیوار نسبت به سایر مناطق کمتر جلب توجه می‌کند و برای امتحان کردن مناسب‌تر هستند.

تاریخ انجام پروژه: 27/10/1398

مدت زمان اجرای پروژه: 3روز

ابزارهای استفاده شده:

  • کاغذ دیواری
  • کفپوش
  • کناف
  • لمینت
  • پارکت

آخرین مقالات

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *